DAF XF Euro6

Za początek firmy DAF uznaje się rok 1928.

 Wówczas Pan Huub van Doorne założył firmę pod nazwą Hub van Doorne Machinefabriek en Reparatie-inrichting. Był to zakład zajmujący się naprawą różnego rodzaju maszyn.  Do rozwoju firmy przyczynił się człowiek o nazwisku Huenges – właściciel browaru i fabryki lodu, który wspierał finansowo początki działalności przedsiębiorstwa. W 1932 Huub wraz z bratem Wimem, przekształcili działalność zajmując się produkcją naczep i przyczep. Firmie nadano nową nazwę Van Doorne’s Aanhangwagen Fabriek (Fabryka przyczep Van Doorne’a) –w skrócie DAF.

Podczas II wojny światowej podobnie jak większość innych przedsiębiorstw nie tylko dziedziny motoryzacji, firma nastawia się na odbiorców militarnych, zaopatrując wojsko w sprzęt. Po wojnie w 1948 roku nazwa firmy ponownie się zmienia na Van Doorne’s Automobiel Fabriek i zmienia kierunek rozwoju nastawiając się na produkcję samochodów ciężarowych oraz autobusów.

W 1950 roku działalność rozpoczyna fabryka w Einhoven co pozwala na produkcję do 10–12 ciężarówek tygodniowo. W latach 50 firma rozpoczyna również produkcję samochodów osobowych, jednak pomimo niskiej opłacalności dział zajmujący się produkcją samochodów osobowych zostaje sprzedany firmie Volvo.

                                                                   DAF 2600

W 1962 roku firma DAF wprowadza model 2600 przystosowany do międzynarodowego transportu drogowego. Pojazd nastawiony na komfort kierowcy wyposażony został w leżankę sypialną. Po śmierci założycieli firmy, Huba i Wima, firma nastawia się tylko na konstruowaniu oraz produkcji ciężkich i średnich ciężarówek.

W 1993 w wyniku załamania rynku samochodów ciężarowych głównie na rynku brytyjskim, od którego firma DAF jest silnie uzależniona, przedsiębiorstwo ogłasza upadłość. 15 listopada 1996 grupa PACCAR właściciel takich marek jak Kenworth i Peterbilt wykupuje DAF Trucks.

 

W 1997 roku wprowadzono do produkcji serię DAF 95XF przystosowaną do profesjonalnego transportu długodystansowego z kabiną Comfort Cab, Space Cab i Super Space Cab. Ciężarówka odnosi spory sukces zdobywając tytuł ciężarówki roku 1998. Marce udaje się zdobyć ten tytuł jeszcze dwukrotnie z modelami serii LF w 2002 roku a także modelem XF105 w 2007 roku.

Do dnia dzisiejszego firma wyprodukowała blisko milion samochodów ciężarowych. Obecnie co roku, w Europie sprzedaje się ponad 200tys ciężarówek tej marki.