Naczepa Schmitz XL z podnoszonym dachem

A więc naczepa dzięki której w jeszcze większym stopniu można wykorzystać możliwości ładunkowe do ostatniego miejsca. Na naczepę tą załadujemy 34 europalety jednak poprzez unoszony dach liczba ta może się podwoić. 

Podczas załadunku można podnosić do góry dach dzięki czemu załadujemy  ładunki o wysokości do 3 metrów. Z tyłu naczepy umieszczona jest hydrauliczna pompa układu hydraulicznego wraz ze sterownikiem którym regulujemy poziom uniesienia dachu w górę.  Dach można podnosić niezależnie prawa lub lewą stronę.

Transport ładunków ponadnormatywnych często wymaga zezwoleń w poszczególnych krajach. Dodatkowo może być ograniczony czasowymi zakazami ruchu. np w Belgii. Poruszanie się z wysokością powyżej 4 metrów jest bezproblemowe w takich krajach jak Wielka Brytania czy Francja gdzie wiadukty są wyższe. Ze względu na szerokość podróż niektórymi tunelami może być utrudniona bądź niemożliwa a w niektórych krajach  może zajść konieczność poruszania się tylko drogami bocznymi tzw. landowymi.

Naczepa prezentowana na filmie posiada ścianę  czołową wykonaną z aluminium wzmocnioną profilem stalowym. Podłoga wykonana jest z wodoodpornej sklejki o grubości 28mm.

Marka Schmitz posiada w swojej ofercie System Telamatic  umieszczany  w dyskretnym i trudno dostępnym miejscu służący do śledzenia przesyłek w całej Europie. Łączność odbywa się za pośrednictwem telefonii komórkowych.