Odpalanie na kable

Zazwyczaj sytuacji braku prądu towarzyszy stres i świadomość opóźnień jednak warto zachować  spokój i szczególna ostrożność. 

Pięć minut opóźnienia więcej nie ma znaczenia a ewentualne szkody mogą być duże. Po odpaleniu samochodu z rozładowanymi bateriami warto chwile odczekać aby uniknąć nagłego spadku napięcia które może zaszkodzić delikatnym wiązkom elektrycznym.

Przewody do odpalania musza być odpowiedniej grubości i przeznaczone do odpowiednich napięć. Grubość miedzianego rdzenia takich przewodów powinna wynosić  minimum 6mm można ją sprawdzić w miejscach zagnieceń krokodylków. Cena dobrej jakości kabli rozruchowych wynosi powyżej 250PLN i może wynieść nawet 600PLN.

Mając swój park samochodów warto wyposażyć się w przenośne urządzenie rozruchowe. Przeznaczone jest do rozruchu silnika w trudnych warunkach (tzw matka). Jest to niewielkie urządzenie wielkości  małej walizki z którym podchodzimy do rozładowanego pojazdu, [odłączamy przewody i zapalamy. Ważne jest jednak aby po odpalenie pojazdu nie odpinać od razu przewodów aby matka mogła się spowrotem naładować.