Systemy telematyczne

Są to rozwiązania służące sprawnej obsłudze i zarządzaniu flotą pojazdów w przedsiębiorstwie.

Urządzenie powiązane jest z nadajnikiem sygnału gps dzięki czemu można kontrolować położenie pojazdu. Kierowca obsługując urządzenie i  zaznaczając odpowiednie  czynności które aktualnie wykonuje wysyła informacje do firmy o przebiegu procesu transportowego.  

Poprzez szereg  licznych możliwości można odtworzyć przebieg trasy pojazdu zarówno z „wczoraj” jak  z przed kilku miesięcy.

System ten oczywiście również pozwala na komunikowanie się z dyspozytorem czy serwisem. Za pomocą połączeń głosowych czy wiadomości tekstowych. Oczywiście posiada również nawigację.

Najnowsze rozwiązania tego typu oferują więcej,  choćby możliwość sczytywania danych z tachografu a także wspomagają ecodriving rejestrując czynności kierowcy.  Podsumowują czas jazdy i pracy kierowcy generując wszelkie przekroczenia. System ten opiera działanie na karcie SIM telefonii komórkowych. 

Jeden z nowszych programów telematycznych -widok w przeglądarce internetowej

Tak widzi aktywność pojazdu spedytor, dyspozytor czy fleet menager, czyli osoba zarządzająca flotą pojazdów. 

Odtwarzanie historii aktywności pojazdu pozwala na dokładne przeanalizowanie trasy przebiegu, wszelkich postojów i sprawdzenie czasu przybycia na poszczególny rozładunek czy załadunek. Dzięki temu rozliczenie się z kontrahentem jest łatwiejsze a ewentualne niejasności szybko rozstrzygane.

Kierowcy często obawiają się takich systemów twierdząc że jest się cały czas "na podglądzie". Tak jest to słuszne stwierdzenie. Jednak wykonując powierzone obowiązki solidnie po kilkunastu dniach zupełne  o tym zapominamy.