Kontenery wymienne-Zestaw transportowy

Kontener wymienny z racji swojego zadania posiada uchwyty mocujące usprawniające również ich przemieszczanie. Często posiadają z jednej strony drzwi które ułatwiają ich wyładunek a także drabinkę dzięki której skontrolujemy poziom zapełnienia.

Znajdują  szerokie zastosowanie w branży recyklingowej wielu rodzajów materiałów.

Prowadząc np. niewielki skup złomu zbieramy materiał do całkowitego zapełnienia kontenera. Gdy to już nastąpi zamawiamy transport po czym przyjeżdża podobny zestaw do tego z filmu lub ciężarówka solo wraz z pustym pojemnikiem który nam zostawia a pełny zabiera do odbiorcy.

Kontenery wymienne stosuje się również w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Służą gromadzeniu odpadów poprodukcyjnych. Ustawiane są w pobliżu hal produkcyjnych. Z rury wychodzącej z hali wydostają się np. skrawki metalu z gilotyny do blachy które stopniowo zapełniają kontener.

Ponadto mogą posłużyć gromadzeniu gruzu na budowie, drewna a także materiałów niebezpiecznych np. żrących dlatego mogą być wykonane z materiałów odpornych na takie czynniki.

Kierowca zazwyczaj nie uczestniczy przy zapełnianiu kontenera tylko przyjeżdża aby je wymienić.

Aby zwiększyć możliwości transportowe przedsiębiorca wykonujący taki transport inwestuje również w pozwolenia do przewozu poszczególnych odpadów. Wykonywanie transportu odpadów w Polsce reguluje ustawa Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r która za brak odpowiedniego zezwolenia przewiduje karę nawet do 10tys zł. Zanim kierowca zasiądzie za sterami takiego pojazdu konieczne jest jego  przeszkolenie w zakresie niebezpieczeństw stwarzanych przez transportowane materiały dlatego najlepszym rozwiązaniem jest aby posiadał również ukończony kurs ADR. Można więc zaliczyć taki rodzaj transportu do tych specjalistycznych.

Podczas transportu odpadów konieczne jest oznaczenie pojazdu tablicą z literą A.