Terminal kontenerowy

Jest to miejsce przeładunku kontenerów morskich z różnych środków transportu w celu ich dalszego transportu. Najnowocześniejszym i największym terminalem kontenerowym w Polsce jest DTC Gdańsk.

                                            Terminal kontenerowy DTC Gdańsk

W 2016 roku planowane jest oddanie do użytku drugiego terminalu o mocy przeładunkowej 1,5mln TEU co zwiększy moce przeładunkowe terminalu DTC Gdańsk do 3mln TEU. Port może obsługiwać największe kontenerowce na wiecie.

Zdolności przeładunkowe terminali a także kontenerowców określa jednostka stosowana w transporcie multimodalnym w postaci TEU (twenty-foot equivalent unit). Jest to kubatura jednego kontenera o długości 20stóp -około 39m3. Dla obliczenia mocy przerobowej terminala kontenerowego stosuję się także dwukrotnie większa jednostkę -FEU, czyli forty-foot equivalent unit, równoważną 2 TEU, odpowiadającą kubaturze kontenera o długości 40 stóp.

Terminale kontenerowe są nieodzowną częścią portów morskich. Największe morskie porty kontenerowe w Europie to :

Rotterdam - 11,9mln TEU

Hamburg - 9,0mln TEU

Antwerpia - 8,6mln TEU

Bremerhaven - 5,9 mln TEU

Jednak żaden z nich nie może się równać portom azjatyckim gdzie moce przeładunkowe jednego osiągają poziom największych, europejskich razem wziętych:

Chiny – Szanghaj 31,7mln TEU

Singapur - Singapur 29,9mln TEU

Chiny - Hongkong 24,4 mln TEU

.

15 września 2015r. odbyło się uroczyste otwarcie Terminalu Kontenerowego w Kątach Wrocławskich, widocznego na filmie. Koszt całkowity inwestycji to 45,2 mln zł. Inwestycja obejmowała budowę budynku administracyjno-socjalnego, utwardzonego placu do składowania kontenerów, w tym do przechowywania kontenerów zawierających materiały niebezpieczne, dróg i miejsc parkingowych, bocznicy kolejowej oraz sieci kanalizacyjnej, elektrycznej i teletechnicznej. Zakupione zostały również urządzenia do transportu kontenerów – dwa nowe reachstackery o udźwigu 45 t oraz suwnica RTG o udźwigu 45 t. Terminal został również wyposażony w nowy system do monitoringu i obsługi bram wjazdowych.

Po zakończonej budowie powierzchnia operacyjna terminalu w Kątach Wrocławskich wynosi ok. 5 ha, natomiast powierzchnia składowa: 2700 TEU. Do dyspozycji przewoźników kolejowych pozostaje nowa bocznica kolejowa składająca się z dwóch torów o łącznej długości użytecznej 764,5 m.