Wymiana żarówki Volvo FH

Szybka wymiana żarówki w Volvo FH.

                 

Gdy się popsuje światło mijania (dzienne) od światła długiego które jest używane rzadziej, można "pożyczyć" żarówkę.

Cała moc świetlna żarówki skupia się w soczewce i kierowana jest na drogę (reflektor elipsoidalny)

Żarówki H7 poprzez niewielkie rozmiary bańki należą do tych które szybko się przepalają więc warto mieć zapas. Planują c wymianę żarówki  warto wcześniej zaznajomić się z instrukcją obsługi.  Przykładowo w ciągniku DAF 95 aby wymienić żarówkę konieczne jest podniesienie kabiny. Zaskoczył mnie również sposób wymiany żarówki w niektórych pojazdach osobowych np. Fiat Punto II.

 Pojazd Volvo oferuje w swoich reflektorach możliwość zamiany kierunku padania światła z prawostronnego na lewostronny.  Wystarczy otworzyć lampę i przesunąć odpowiednią dźwignię.

Światła mijania, służą do oświetlania drogi przed pojazdem na odległość co najmniej 40 m. Słupa padającego światła jest asymetryczny, tzn. oświetla drogę po prawej stronie na większą odległość niż po lewej.

Zgodnie z Kodeksem Drogowym, od 17 kwietnia 2007 roku w Polsce jest obowiązek jazdy na światłach mijania przez cały rok. Przy czym w zastępstwie świateł mijania dopuszcza się stosowanie specjalnych świateł do jazdy dziennej, o ile są zainstalowane.

Włączanie świateł mijania jest obowiązkowe nie tylko w Polsce ale też innych krajach, zawsze od zmierzchu do świtu, a także w tunelach, w warunkach pogorszonej przejrzystości powietrza (mgła, silne opady deszczu lub śniegu, zadymienie itp.) oraz podczas holowania.

Obecnie nakazu całodobowej jazdy z włączonymi światłami mijania (lub światłami do jazdy dziennej) przez cały rok wymaga się także w następujących krajach Europy: Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Norwegia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy, w pozostałych krajach nie ma obowiązku włączania świateł mijania w dzień, w normalnych warunkach. We Francji i Szwajcarii używanie świateł w dzień jest nieobowiązkowe, ale zalecane, zwłaszcza w ruchu pozamiejskim.