Wnętrze i wyposażenie

W ciągniku siodłowym oprócz wyposażenia znanego z samochodów osobowych pojawiają się dodatkowe opcje spotykane w samochodach ciężarowych. Często ilość przycisków i pokręteł  na desce rozdzielczej zależy od tego do czego będzie służył pojazd.  Zlecenia realizowane przez przedsiębiorcę wymuszą zakup konkretnych opcji  a z innych pozwolą zrezygnować. 

W filmie można zobaczyć jakie opcje posiada standardowy ciągnik siodłowy.

Kierowca ciężarówki spędza bardzo dużo czasu za kierownicą dlatego fotel kierowcy powinien być miejscem jak najbardziej komfortowym. Zazwyczaj jest amortyzowany na zawieszeniu pneumatycznym które tłumi wszelkie nierówności i przechylenia kabiny. Dzięki szeregowi dźwigni można regulować wysokość a także twardość  zawieszenia w zależności od wzrostu i wagi.

Dzięki takiemu rozwiązaniu podróż jest odczuwalna w mniejszym stopniu a co za tym idzie zmęczenie kierowcy następuje później.

Aby pozycja ciała była jak najwygodniejsza kolumna  kierownicza posiada regulację w płaszczyźnie poziomej i pionowej. Można ją ustawić przechylając całkowicie na deskę rozdzielczą co ułatwia wchodzenie i wychodzenie z kabiny.

Im dalej wysyłamy w trasę kierowcę trzeba się liczyć z tym że dłużej go nie będzie. Dla kierowcy wiąże się to z koniecznością przygotowania i spędzenia w kabinie kilku- kilkunastu dni.

W ciągnikach siodłowych zwłaszcza tych przeznaczonych na długie dystanse montuje/zamawia się lodówkę. Koszt zakupu lodówki  to wydatek około tysiąca euro. Może to być lodówka montowana oryginalnie, firmy która podpisała umowę z marką pojazdu,  jednak można zakupić lodówkę na własną rękę  i zamontować ją w ciężarówce. Pojawiają się lodówki z zamrażalnikiem i bez. Standard tego urządzenia zależy podobnie jak i innych urządzeń nie rzadko od ceny. 

Aby wspomóc ciężarówkę w manewrowaniu i poruszaniu się w trudnym terenie stosuje się blokady mechanizmu różnicowego. Dzięki temu koła obracają się w równym tempie co pozwala ruszyć z trudnego terenu.  Jest to opcja występująca praktycznie w każdym pojeździe ciężarowym. 

 

Podobnie jak w każdym pojeździe nie tylko ciągniku siodłowym mamy instalację elektryczną i zestaw bezpieczników. W tym materiale oprócz wielu innych informacji o których pisałem wcześniej znajdziesz położenie bezpieczników a także funkcję które spełniają w pojeździe marki Scania.

Producenci ciężarówek zabiegają również o to aby wskaźniki na desce rozdzielczej były nie tylko czytelne ale również dobrze się prezentowały.  Najbardziej  urozmaicony wyświetlacz główny spotkałem w ciągniku Iveco Stralis rocznik 2006. Na filmie zobaczysz jakie informacje wyświetla podstawowy ekran główny komputera pokładowego.